Εκπαιδευτικός όμιλος “Τριδιάστατης σχεδίασης”

Ξεκίνησε την Πέμπτη 20 Οκτωβρίου, ο εκπαιδευτικός όμιλος « τρισδιάστατης σχεδίασης » σε σύμπραξη με το Γυμνάσιο Τρικάλων.

Τα παιδιά που σήμερα πηγαίνουν σχολείο, θα μεγαλώσουν σε ένα κόσμο τον οποίο, από πλευράς τεχνολογικών εξελίξεων, οι σύγχρονοι ενήλικες δυσκολεύονται ακόμα και να φανταστούν.

Ήδη, παρακολουθούμε την εφαρμογή καινοτομιών που προκαλούν θαυμασμό για το μέλλον που “προαναγγέλλουν”. Μία από αυτές τις καινοτομίες είναι η τρισδιάστατη σχεδίαση και εκτύπωση, η οποία βρίσκει πολλέςεφαρμογές.

Οι εκπαιδευτικοί Παπαζήσης Γρηγόριος ΠΕ86 υποδιευθυντής του ΓΕ.Λ. Πλατέος  Κορυφής  και Μπιρσίμη Άννα ΠΕ 04.02 του Γυμνασίου Τρικάλων ένωσαν τις δυνάμεις τους και μαζί με τις ομάδες των μαθητών των δύο σχολείων,  θα αξιοποιήσουν την τρισδιάστατη σχεδίαση στην εκπαιδευτική πράξη.