Σχολική Βιβλιοθήκη/Κανονισμός Λειτουργίας

Η σχολική βιβλιοθήκη των ΓΕ.Λ. Πλατέος – Κορυφής ως μια σύγχρονη σχολική βιβλιοθήκη αποτελεί αναπόσπαστο μέρος της εκπαίδευσης, μάθησης, υποστήριξης και προώθησης του εκπαιδευτικού και ερευνητικού έργου του σχολείου μας.

Αποστολή της είναι η ενίσχυση του σχολικού, κοινωνικού, κριτικού και πληροφοριακού γραμματισμού καθώς και η καλλιέργεια της φιλαναγνωσίας.

Το δανειστικό τμήμα της βιβλιοθήκης είναι στη διάθεσή σας κάθε Παρασκευή από τις 10:00 π.μ μέχρι τις 11:30π.μ.

Μπορείτε να δανείζεστε βιβλία ενημερώνοντας την υπεύθυνη του δανειστικού τμήματος κυρία Οικονομίδου Σοφία.

Κανονισμός Λειτουργίας

1. Οι μαθητές μπορούν να εισέρχονται στον χώρο της Βιβλιοθήκης τις ώρες που είναι ανοιχτή για εκείνους σύμφωνα με το αναρτημένο Πρόγραμμα Λειτουργίας, αλλά και κατά τη διάρκεια κενού/ωριαίας αναπλήρωσης ύστερα από συνεννόηση με τον Διευθυντή και την υπεύθυνη της Βιβλιοθήκης.
  • Η Βιβλιοθήκη είναι δανειστική για όλο το υλικό της εκτός από τις εγκυκλοπαίδειες, τα λεξικά, τα επιτραπέζια, τα CD-ROMs και κάποιες επιλεγμένες εκδόσεις που διατίθενται μόνο για εσωτερικό δανεισμό.
  • Για την εξυπηρέτηση όλων των μελών και την ομαλή λειτουργία της Βιβλιοθήκης κάθε μέλος θα πρέπει να φροντίζει να τηρείται η ημερομηνία επιστροφής.
    • Οι χρήστες που δεν έχουν επιστρέψει το βιβλίο που έχουν δανειστεί μέχρι την ημερομηνία λήξης της προθεσμίας δανεισμού δεν έχουν δικαίωμα να δανειστούν άλλο υλικό.
    • Οι αναγνώστες είναι υπεύθυνοι για το βιβλίο που δανείζονται. Σε περίπτωση που διαπιστωθεί φθορά, είναι υποχρεωμένοι να το αντικαταστήσουν.
    • Δεν επιτρέπεται η απομάκρυνση υλικού από τον χώρο της Βιβλιοθήκης, αν πρώτα δεν έχει ολοκληρωθεί η διαδικασία δανεισμού.
  • Σεβόμαστε όσους διαβάζουν.
  • Απαγορεύεται, όπως και στους υπόλοιπους χώρους του σχολείου, η χρήση κινητού.
  • Τρόφιμα και αναψυκτικά δεν επιτρέπονται. Διατηρούμε τον χώρο της Βιβλιοθήκης καθαρό.
  • Αφήνουμε με τάξη τα βιβλία στα τραπέζια ή στο σημείο που έχει ορίσει η υπεύθυνη βιβλιοθήκης.
  • Προστατεύουμε το βιβλίο που δανειζόμαστε και σε περίπτωση φθοράς το αντικαθιστούμε άμεσα.