Εκπαιδευτική Εκδήλωση για τα 100 χρόνια από την Μικρασιατική καταστροφή.

Την Τρίτη 28 Μαρτίου 2023  πραγματοποιήθηκε μια εξαιρετικά ενδιαφέρουσα εκδήλωση,  στο πλαίσιο του θεματικού έτους των 100 χρόνων Μικρασιατικού Ελληνισμού.

Διοργανωτές ήταν το ΓΕ.Λ Πλατέος -Κορυφής σε συνεργασία με τον Σύλλογο Καππαδοκών Πλατέος “Ο Βαρασός”.

Οι μαθητές του σχολείου επισκέφτηκαν και ξεναγήθηκαν στο « σπίτι του εποικισμού» το οποίο λειτουργεί ως λαογραφικό μουσείο.

Στη συνέχεια στον χώρο  του μνημείου προσφύγων εκ Φαράσων η κα Μιράντα Μουρβετίδου μίλησεγια την καταγωγή και την ιστορία των πρώτων εποίκων από την περιοχή των Φαράσων της Καππαδοκίας στο Πλατύ.

Μαθητές του σχολείου ζωντάνεψαν την μνήμη των αλησμόνητων πατρίδων μέσω αφηγήσεων ιστοριών από την Μικρά Ασία, τον Πόντο, την Ανατολική Θράκη και την Καππαδοκία.

Ακολούθησε κατάθεση στεφάνου και ενός λεπτού σιγής για την μνήμη των προγόνων μας.