ΕΠΙΜΟΡΦΩΣΗ ΣΤΟ ΓΕ.Λ ΠΛΑΤΈΟΣ – ΚΟΡΥΦΗΣ -ΔΙΑΦΟΡΟΠΟΙΗΜΕΝΗ ΔΙΔΑΣΚΑΛΙΑ

Την Παρασκευή 8 Φλεβάρη οι εκπαιδευτικοί του σχολείου καθώς και άλλοι εκπαιδευτικοί  όμορων, σχολείων, παρακολούθησαν ενδοσχολικό επιμορφωτικό σεμινάριο με θέμα «Διαφοροποιημένη διδασκαλία και μάθηση», που διοργανώθηκε από το ΓΕ.Λ Πλατέος -Κορυφής και την Σύμβουλο Εκπαίδευσης Παιδαγωγικής Ευθύνης κ Βρεττού  Αθηνά, με εισηγήτρια την κυρία Δανιηλίδου, φιλόλογο, πρώην Σχολική Σύμβουλο Δυτικής Θεσσαλονίκης & Π.Ε. Πέλλας και Συντονίστρια Εκπαιδευτικού Έργου του 4ου ΠΕ.Κ.Ε.Σ. Κεντρικής Μακεδονίας.

Στο σεμινάριο παρουσιάστηκαν οι βασικές αρχές της  διαφοροποιημένης διδασκαλίας και μάθησης μέσα από μελέτες – περίπτωσης και ακολούθησε το θεωρητικό πλαίσιο και η σύνδεσή του με εκπαιδευτικές πρακτικές οι οποίες ενισχύουν τη μαθησιακή ετοιμότητα των μαθητών/τριών και συμβάλλουν στη δημιουργία ευνοϊκού μαθησιακού περιβάλλοντος.