Η Παγκόσμια Ημέρα Επιληψίας, φέτος εορτάζεται την Δευτέρα 12 Φεβρουαρίου 2024 με σύνθημα «Δώσε το ΣΤΙΓΜΑ, μην ΣΤΙΓΜΑΤΙΖΕΙΣ».

Ενόψει της Παγκόσμιας Ημέρας Επιληψίας 2024, η

Ελληνική Εθνική Ένωση κατά της Επιληψίας (Ε.Ε.Ε.Ε.) και ο Πανελλήνιος

Επιστημονικός Σύλλογος κατά της Επιληψίας (Π.Ε.Σ.Ε.με κύριο σκοπό την σωστή ενημέρωση, ευαισθητοποίηση των

πολιτών σχετικά με την επιληψία σκέφτηκαν  να γίνει η μαθητική κοινότητα «κοινωνός» της προσπάθειας

για ευαισθητοποίηση και εξάλειψη του στίγματος, για το 2024 και δημιούργησαν ένα

επεξηγηματικό animation spot για την επιληψία και τις πρώτες βοήθειες στο σχολείο.

Μέσω του εν λόγω spot, οι μαθητές μαθαίνουν τι είναι η επιληψία και πως θα πρέπει

να αντιδράσουν σε περίπτωση εμφάνισης επεισοδίου από κάποιον συμμαθητή τους. Όλες οι τάξεις λοιπόν του λυκείου μας αφιέρωσαν λίγο από τον χρόνο τους και παρακολούθησαν το video στο εργαστήριο της Βιολογίας με υπεύθυνο τον εκπαιδευτικό  της Βιολογίας κ. Μπεσιρόπουλο.